Jdi na obsah Jdi na menu
 


MAĎARSKÝ OHAŘ KRÁTKOSRSTÝ - VIZSLA

Původ plemene:
Historie tohoto maďarského národního plemene sahá až do středověku. Původ plemene vizsla je spojován převážně s vlivem asijským, a to prostřednictvím některého chrtovitého honiče z této oblasti nebo Buffonem citovaného žlutého loveckého psa z Turecka, případně s chrty typu sloughi a transylvánského honiče.
Autor Dalziel-Mika však v díle Á vadászebek (Lovečtí psi) dokládá, že ohař byl na maďarském území znám a využíván již za vlády Arpádovců v 11 století. Až 14. Století, a to k lovu zvěře především do sítí. Maďarští chovatelé na rozdíl od německých připouštějí přirozený vliv dalších evropských ohařů a honičů, konkrétně anglického pointra, foxhaunda, německého ohaře a nepochybně i domácích brakýřů, zvláště sedmihradského honiče, nepopírají ani přímý vliv výmarského ohaře. Okolnosti nasvědčují tomu, že tento vliv mohl být i vzájemný.

Specifika plemene:
Maďarský krátkosrstý ohař je specifický svou jemnou a velmi citlivou povahou. Rozhodně nesnáší surové, hrubé a tvrdé zacházení, násilí. Tím se většinou rychle zradí a náprava je potom velmi složitý proces. Naopak snadno ovladatelný, velmi a rychle učenlivý a maximálně spolehlivý je při pevném, disciplinovaném, ale vlídném a laskavém zacházení. Tzv. tvrdé drilování je u něj jen na škodu věci. Jeho výchova není většinou obtížná, protože tento pes velmi rád vše dělá pro svého pána, kterého velmi miluje. Při výchově je však důležitá maximální a nekompromisní důslednost a pevné vedení. "Maďarský ohař dospívá později, nežli je obvyklé u ostatních psů - proto vyšší výcvik před osmým měsícem věku je většinou předčasný. I vystavování se u něj projevuje zpravidla později než u jiných plemen. Samozřejmě že základní povely je třeba jej vytrvale a důsledně učit již od štěněte! S ostatními psy, domácími zvířaty a s dětmi vychází většinou velmi dobře. Cizí návštěvu vám ohlásí, u toho však také zůstane. Je-li k tomu dobře veden, může být jak výborným hlídačem, tak I klidným domácím psem. Maďarský ohař je  temperamentní plemeno, které  potřebuje dostatek pohybu a aktivit, aby se cítilo dobře jak fyzicky, tak i psychicky.

Inteligence plemene
Vizsla někdy psáno i viszla je vyrovnaný, velmi inteligentní, rychle chápavý a dobře učenlivý pes. Stanley Coren (Anglie) ve své knize Inteligence psů (1994) uvádí výsledky širokého dlouholetého výzkumu u 74 nejpočetnějších plemen psů světa. Na 208 anglických a kanadských odborníků (cvičitelů a rozhodčích z výkonu) posoudilo a sestavilo žebříček pracovní a poslušnostní inteligence a schopností těchto plemen psů. I zde však existují výjimky a individuální odchylky, kdy i mezi nejméně inteligentními plemeny jsou jedinci pracující mimořádně dobře a naopak. Hodně věcí jako vždy záleží na cvičiteli.

Popis maďarského ohaře:
VÝŠKA:
Maďarský ohař krátkosrstý má v kohoutku 53 až 64 cm.
VÁHA:
Maďarský ohař krátkosrstý váží v rozmezí 22 až 30 kg.
SRST:
Maďarský ohař krátkosrstý (Hungarian Short-haired Pointing Dog) má srst krátkou, hustou a hrubou, na dotek by měla být tvrdá. Na hlavě a uších je tenčí, hebší a kratší. Srst pod ocasem by měla být mírně, avšak znatelně delší. Zbarvení je v různých odstínech červeno hnědo zlaté a tmavě pšísečně zlaté. Uši mohou být o něco tmavší. Červené, nahnědlé nebo světlejší zbarvení je nežádoucí. Malé bílé záplaty na hrudi a krku, které nemají více, než 5 cm v průměru, stejně jako bílá značení na prstech, nejsou považovány za chybu. Zbarvení rtů a očních víček odpovídá barvě nosu.
PÉČE:
Maďarský ohař krátkosrstý potřebuje zajistit dlouhé a pravidelné procházky. Nezbytností je velká fyzická zátěž. Jeho srst vyžaduje jen nenáročnou péči, udržujte ji však čistou.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři.
Sekce 1. - Kontinentální ohaři. S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : MOK